csomagtartovilag.hu

Hólánc

A hóláncról általában

A hólánc használata a téli időszakban kötelező szinte minden szomszédos országban, az előírások mellett azonban sokszor szükségszerű is.
A téli gumi magában már nem elég a hegyi utakon zord, téli időjárás mellett.
A hóláncot mindig időben, ha lehet még elakadás előtt szereljük fel, így kellemetlen kalandoktól óvhatjuk meg magunkat.

konig holanc

A megvásárolt hóláncot indulás előtt érdemes kipróbálni – felpróbálni az autóra, hogy ne éles helyzetben derüljön ki, mégsem jó méretet kaptunk. 
A hóláncot már nem csak praktikus okokból és a nyugat európai ellenőrzések miatt érdemes berakni a téli vezetéshez a szerszámos ládába, hiszen a KRESZ módosítása  nyomán
Magyarországon is kijelölhetnek olyan útszakaszokat, amelyeken használata kötelező. Hólánc pár ezer forintért is kapható, ám az általában igen rossz minőségű, hamar elszakad.

konig holanc 1

A hóláncra érdemes komolyabb összeget szánni, hiszen használata esetén a drágább, jobb minőségű láncok kevesebb bosszúságot okoznak és hosszú éveken át szolgálnak megbízhatóan! 
A választás során szem előtt kell tartani az abroncs méretét és a mintázatról is dönteni kell. Ügyeljünk arra, hogy ne csak keresztirányban (létrás lánc), hanem hosszirányban is vezessen a lánc a futófelületen, ez lényegesen javítja a kormányozhatóságot (trapéz és rombusz mintás lánc). A hólánc helye mindig a meghajtott keréken van, felszerelését érdemes előre, még a téli szezon beállta előtt gyakorolni, hogy élesben már könnyen menjen. Hólánccal nem szabad ötven kilométeres sebességnél gyorsabban hajtani, és az száraz, hó-mentes aszfalton huzamosabban nem használható. Ez nemcsak a láncot, hanem a gumit és a futóművet is tönkreteheti.

Mit mond a KRESZ?

A Magyarországon érvényben lévő KRESZ szerint hóláncokat csak havas, jeges úton szabad használni és a hólánccal felszerelt gépjármű megengedett maximális sebessége 50 km/h.
Továbbá kötelező a hólánc használata legalább egy hajtott tengelyen a hólánc használata kötelező táblával megjelölt útszakaszokon, illetve ha ez a  tábla egy határátkelőhelyen
van elhelyezve, akkor a határt csak akkor lehet a gépjárművel átlépni, ha szükség esetére van készenlétben egy hólánc a gépjárműben.

Forrás: holanc.info

A téli közlekedésre vonatkozó európai szabályok

A hóláncok használatára vonatkozó európai előírások országonként jelentősen eltérnek::

Hólánc kötelező Törvényi előírás hólánc meglétére.

Az állampolgároknak törvényileg kötelező hóláncot maguknál tartani, a turistákat nem kötelezi erre törvény.

Nincs törvényi kötelezettség hólánc birtoklására.

A téli közlekedésre vonatkozó európai szabályok

  • Olaszországban tartományonként eltér, hogy kötelező-e a hólánc megléte.
  • Ausztriában november 1. és április 15. között a járművezetőknek kötelező hóláncot tartani maguknál.
  • Finnországban és Észtországban a járművezetőknek december 1. és február 28. között kötelező hóláncot tartani maguknál.
  • Szlovéniában és Macedóniában a járművezetőknek november 15. és március 15. között kötelező hóláncot tartani maguknál.
  • Litvániában a járművezetőknek november 1. és április 1. között kötelező hóláncot tartani maguknál.
 Telefon: +36-1-290-0862
Mobil: +36-20-431-0298
Email: info@csomagtartovilag.hu
 
Rendezés
Gyártó:
Nem található rekord

2010 A&P Tetőcsomagtartó - Thule Tetőcsomagtartó, Síbox, Tetőbox, Hólánc, Hókarom, Síléctartó, Kerékpártartó, Csomagtartó - 2010 A&P Tetőcsomagtartó